AZ ÉTELINTOLERANCIA KIALAKULÁSÁNAK OKAI

CIVILIZÁCIÓS BETEGSÉGEK (reflux, inzulinrezisztencia, cukorbetegség, krónikus fáradság, ételintolerancia, gluténérzékenység, magas vérnyomás, stb.) és az EMÉSZTÉS ÖSSZEFÜGGÉSE. Jelentkezzen TANFOLYAMAINKRA a legyteavaltozas@gmail.com e-mail címen!

A PEKTINRŐL, ÉS ÉLETTANI HATÁSAIRÓL
 pektin_01.jpg


A pektin bonyolult felépítésű növényi eredetű poliszaharidok, melyek különböző gyümölcsökben, zöldségekben és más növényekben találhatók.  Legnagyobb mennyiségben a nagyobb termésű citrusfélékben, az almában,a barackban,a szilvában,a fekete ribizliben,a sárgarépában és egyéb növényekben található. A pektin anyagok jótékony hatású, abszolút veszélytelen természetes méregtelenítők, melyek kivonják a szervezetből anehézfémeket,a rádionuklidokat, a nehézfémeket és más méreganyagokat. Ezért hívják néha őket "a természet ajándékának". Az élelmiszer adalék anyagok listáján az E 440 szám alatt szerepel a konzisztencia javítók csoportjában, mint stabilizálók, sűrítők és gélképzők. Negatív hatása a pektinnek nem ismert, étrend kiegészítőként a világ összes országában korlátlan mennyiségben engedélyezett.

A pektin vegyületek fő jellemzői 

A pektin vegyületek a növényi sejtek egyik alkotórészeként szabályozzák a szövetek rugalmasságát. Ők biztosítják a növények nedvesség tartalmát. A pektineket vízben oldódó növényi rostként határozzák meg. Általában a növények külső részében találhatók,Magyarországon főleg a az alma héjában.
 

A pektin fő tulajdonságai

A természetben oldatlan állapotban protopektin formájában fordul elő. Iparilag a pektint az alma préselése után megmaradt anyagból,a citrusfélék (narancs ,grapefruit, mandarin,citrom) héjából,a cukorrépából nyerik ki. Gyártják por és sűrítmény formájában. A pektin pornak nincs szaga, színe attól függően milyen nyersanyagból lettek kinyerve,a világos krémszíntől a világos barnáig változik. Vízben oldódva kolloid oldatot képez. A pektin sűrítmény nem átlátszó,nyúlós folyadék,a nyersanyagra jellemző illattal. A pektinnek két fő tulajdonsága: a komplex képző és a kocsonyásító (zselésítő) tulajdonság,ennek megfelelően különböző területeken használják.
 
csipke_lekvar.jpg

Komplex képző tulajdonság

A pektin komplex képző tulajdonsága azon alapul,hogy képes oldhatatlan vegyületeket képezni nehézfémekkelés radionuklidokkal. Ezek a tulajdonságok miatt az Egészségügyi Világszervezet (WHO)
az ökológiailag szennyezett területeken történő felhasználását ajánlja. Optimális dózisa megelőzés szempontjából 4-5 gr napon-taradioaktívan szennyezett területeken 15-16gr.

Kocsonyásító (zselésítő) tulajdonság

A pektin kocsonyásító tulajdonsága miatt használják a cukrászatban és az alacsony cukortartalmú és alacsony kalóriaértékű gyümölcsízek, gyümölcszselék,dzsemek,lekvárok gyártásánál.
 

A pektin felhasználási területei

a) Az élelmiszeriparban:

  • gyümölcslevek gyártásánál,mint gyümölcslé stabilizátor,mely során a funkcionális tulajdonságok mellett az érzékszervi tulajdonságok javítása érdekében

  • gélképző (kocsonyásító) cukorka töltelékek,édességek,szaloncukor, torta krémek gyártásánál

  • emulgálószerként majonéz és folyékony margarinok gyártásánál a vaj és zsiradék iparban

  • a sütőiparban a pékáruk minőségének javítására,mellyel hosszú ideig megőrzik frissességüket,anélkül,hogy romlana a kenyerek íz és aromája

  • mint stabilizátor a gyümölcsjoghurtok,pektintartalmú gyümölcsös tejitalok és fagylaltok gyártásánál

  • a konzerviparban adalékanyagként beltartalmi értékek javítása érdekében savanyúságoknál,befőttek gyártásánál

  • diétás és orvosi célú táplálkozásban gyerekek és felnőttek számára

 

b) Gyógyászati alkalmazásai:

Ismert ,hogy az emberi szervezet hosszú életre rendezkedett be. A nagy Hippokratész úgy tartotta,hogy az ember 120-150 évig kell,hogy éljen. Majdnem minden betegség szájon keresztül jut el hozzánk,élelmiszerek bevitelével. A szervezetünk abból áll,amit megeszünk,de a betegségek is az által keletkeznek,amit megeszünk. A világon több,mint 100 millió vegyi anyag számlálnak és évente 100 ezer körüli a szintetikusan előállított anyagok száma. Ezekkel az ember egész élete folyamán állandó vagy ideiglenes kapcsolatban áll. Éppen ezért egyre aktuálisabb a funkcionális megnevezésű termékek. A pektineket,mivel oldható élelmi rostnak minősülnek,a ballaszt anyagokhoz sorolják,nélkülözhetetlen komponenseknek javasolják az adekvát táplálkozás elméletben.

A pektinek napi 2-15 gr, száraz pektinre vonatkoztatva, nem von maga után mellékha-tásokat még hosszú távú alkalmazás esetén sem.

A pektin anyagok hatással vannak a sejtközi folyamatok kölcsönhatására. Az amerikai Michigani Rákközpont onkológusai megállapították,hogy a rákos sejtek és a pektin szoros komplexust alkotnak. A szakemberek véleménye szerint a galaktóz struktúrák a pektin makromolekulájában összekötik a rákos sejtek felszínén lévő fehérje komplexumokat,melyek felelősek az egészséges sejtekhez történő ?tapadásáért? és ily módon megakadályozzák az áttéteket. Az utóbbi időben a pektin,mint nemtoxikus immunomodulátor gyakran kerül az orvosok figyelmébe. A pektin készítmények hemosztatikus tulajdonságait felhasználják a tüdő,nyelőcső,gyomor és belek vérzése esetén,valamint a fogászatban,illetve nőgyógyászati megbetegedé-seknél.  A pektin orvosi felhasználásának egyik legérdekesebb és leghatékonyabb módja - sebészeti gyakorlatban a sebek és égési sérülések kezelésében rejlik.Azok a sebek,melyeket 2%-os pektin oldattal kezeltek nem gyulladnak be és gyorsan gyógyulnak.
 
A pektintartalmú anyagok detoxikáló hatása feltételéül szolgál azok felhasználására allergiás betegségek gyógyításában,többek közt a gyerekkori vizenyős hajlamra a bőrön. Megállapították,hogy azoknál a gyerekeknél akik 2 héten keresztül napi 3-szor 1 teáskanál 1%-os pektin oldat bevételével 20 perccel étkezés előtt,pozitív hatás volt megfigyelhető: a cukorbetegség mellékhatásaként jelentkező bőrallergia a bélrendszer diszfunkciója csökkent,javult a közérzet és nőtt az étvágy.
 
A pektinek egyik fontos fiziológiai hatása abban nyilvánul meg,hogy megváltozik a gyomor-, és bélrendszer tartalmának viszkozitása. A pektin élelmiszerrel történő bevitele után lassítja az átmenetet az emésztőrendszeren keresztül. Ez pedig a tápanyagok maximális beépülésével csökkenti az étvágyat.
 
Erős vízmegkötő tulajdonságuknak köszönhetően a pektinek megnövelik a folyadék mennyiségét a székletben,ami jó hatással van az ember általános közérzetére. Ugyanakkor miután a pektinek átjutottak a vékonybélen,a vastagbélben anaerob baktériumokkal fermentálódnak rövid láncú zsírsavakká és ez megnöveli a széklet méretét és felgyorsítja annak átjutását a vastag bélen. Ezeket a tulajdonságokat a székrekedés és a hasmenés gyógyításában alkalmazzák.
 
Egy másik gyógyszertani tulajdonsága a bevonó és védő hatása. Mivel a pektinek nagy molekulájú poliszaharidok,képesek gélt alkotni a gyomor és nyálkahártya felszínén,ami megvéd az agreszív tényezők irritáló hatásától.
Klinikai megfigyelések eredményei továbbá alátámasztják azokat a kísérleti eredményeket,amelyek szerint a pektinek képesek csökkenteni a vér koleszterin szintjét. Klinikai megfigyelések rámutattak,hogy a diabéteszben szenvedő betegeknél a pektinek csökkentik a vér glukóz tartalmának növekedési ütemét étkezés után, de ezzel egy időben nem változik a vérplazma inzulin koncentrációja.

Ezen kívül a pektineket felhasználják: 

  • a sugárbetegségek gyógyítására
  • nehézfém mérgezések és különféle intoxikációs folyamatok kezelésére
  • a gyomor és bélrendszer betegségeinek gyógyítására
  • izületi betegségek kezelésére
  • megelőző céllal különféle mérgező anyagokkal való munkahelyi érintkezés esetén
  • a gyógyszeriparban gyógyszerek alkotó részeként

c) A kozmetikában

  • hemosztatikus anyag speciális és gyógyító fogkrémekben
  • baktériumölő szert antibakteriális krémekben. Az almapektin,mely egy nagyon vékony,nedvesítő bőrvédő réteget képez a mikroorganizmusokkal szemben
  • a száraz és öregedő bőr számára kifejlesztett kozmetikumokban(tonikok,krémak,rúzsok,puderek,stb.)juttatják a vízháztartás egyensúlyban tartására.
  • fiatalító,ránctalanító krémekbe
  • bőr és hajápoló szerekben samponok és hajöblítők gyártására.korpásodás elleni samponok előállításánál
  • nehézfémekkel érintkező személyeknek, samponok és folyékony szappanok gyártásánál

d) Technológiai célból

  • D-galakturon sav előállításánál
  • a textiliparban a szövet szerkezetének kialakításában és kivitelezésében
  • a nyomdaiparban a nyomtatott anyagok lekötésénél.
 
Felhasznált irodalom:
  1. Pectin?s and pectinases/Edited J.Visser,A.G.Voragen-Amsterdam:Eiservier Science,1996
  2. Leveille G.A. Sauberlich H.E.Mechanism of the cholesterol-depressing effect of pectin int he cholesterol-fedrat//J-Nutr.1966
  3. Datta R.K. pectinextractions from fruits and vegetables//Ins.horticulture,1987
  4. Donchenko L.V.,Fircov G.G. Pectin technology and tecnology pectinoproducts
 
Forrás: http://www.pekto.hu/mi-is-az-a-pektin 
 
 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 10
Tegnapi: 10
Heti: 28
Havi: 233
Össz.: 116 866

Látogatottság növelés
Oldal: A PEKTINRŐL
AZ ÉTELINTOLERANCIA KIALAKULÁSÁNAK OKAI - © 2008 - 2024 - etelintolerancia.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »