AZ ÉTELINTOLERANCIA KIALAKULÁSÁNAK OKAI

CIVILIZÁCIÓS BETEGSÉGEK (reflux, inzulinrezisztencia, cukorbetegség, krónikus fáradság, ételintolerancia, gluténérzékenység, magas vérnyomás, stb.) és az EMÉSZTÉS ÖSSZEFÜGGÉSE. Jelentkezzen TANFOLYAMAINKRA a legyteavaltozas@gmail.com e-mail címen!

Ételintolerancia vizsgálata és kezelése

A tünetek közös jellemzői, hogy lassan alakulnak ki, rendszertelenül térnek vissza és mögöttük semmilyen, a klasszikus diagnosztikai vizsgálatokkal (labor, röntgen, ultrahang, CT, MR) kimutatható elváltozás nincs.

4d0f11934a4f0.jpg

A közbeszédben minden étellel kapcsolatos panaszt allergiának hívunk. „Allergiás vagyok erre vagy arra” - mondjuk, ha valamilyen étel panaszokat okoz. Pedig a tényleges ételallergia többé-kevésbé egységes patomechanizmusú folyamatokat takar: IgE ellenanyag termelődése, hisztamin felszabadulás és a következményes gyors fiziológiai reakciók, azaz kiütések, fulladás, náthás tünetek jellemzik. Ráadásul nagy ismertsége ellenére is mindössze a lakosság 1-2 százalékát érinti.

Sokkal kevésbé ismert azonban az ételintolerancia, mely mind tüneteiben, mind pedig okaiban sokkal változatosabb képet mutat. Az ételintolerancia gyűjtőfogalom alatt tárgyalják a különféle szénhidrát anyagcserezavarokat (laktóz, fruktóz, szorbitol intolerancia), az autoimmun hátterű cöliákiát, és legújabban az adott élelmiszerek elleni IgG antitest termelődésével járó immunalapú ételintoleranciát is, mely a legutóbbi felmérések szerint a lakosság mintegy 40 százalékánál felelős az életminőség romlásáért.

blog_kep_101.jpg

Mikor gyanakodjunk ételintoleranciára?

A tünetek közös jellemzői, hogy lassan alakulnak ki, rendszertelenül térnek vissza és mögöttük semmilyen, a klasszikus diagnosztikai vizsgálatokkal (labor, röntgen, ultrahang, CT, MR) kimutatható elváltozás nincs. 
A pontos diagnózis hiányában tapasztalati úton felírt gyógymódokra (antibiotikum kezelés, fájdalomcsillapítás, anti-hisztamin kezelés, bőrpanaszok felületi kezelése, stb.) nincs javulás.

A leggyakoribbak az emésztőszervi elváltozások, de sűrűn találkoznak az orvosok bőrtünetekkel, ekcémával, kiütésekkel, atopiás dermatitissel, migrénszerű fejfájással, pollen allergiára emlékeztető, de nem pollen okozta náthával, továbbá idegrendszeri tünetekkel, álmatlansággal és depresszióval is.


Az IgG mediált ételintolerancia kialakulása

Az ételintolerancia előzménye a (vékony)bél bármilyen okból történő károsodása és a következményes felszívódási zavar. A vékonybél károsodásának okai lehetnek vírus vagy baktériumfertőzés, elhúzódó antibiotikum kezelés, egyéb gyulladásos bélbetegség, stb. A bélkárosodás következményeként az éppen elfogyasztott táplálék egyes fehérje komponensei még a teljes megemésztődés előtt átjutnak a bélfalon és a keringésbe kerülnek. Itt velük szemben immunválasz alakul ki, melynek eredményeképpen az adott táplálék egy fehérjekomponensével szemben termelődött táplálék-specifikus IgG jelenik meg a vérben. A továbbiakban a rendszeresen bevitt táplálék fehérjéi a termelődött antitestekkel immunkomplexeket hoznak létre. Az immunkomplexek a különféle szövetekben felhalmozódva különféle biokémiai folyamatokat indítanak el, melyek végül a szövetek akut gyulladásához vezetnek. A gyulladásos folyamat eredménye pedig a fent említett jellegű panaszok megjelenése lesz.


Az ételintolerancia diagnosztikája

A FoodDetective teszt (www.food-detective.hu) ujjbegy (vagy vénás) vérből mindösszesen 46 különböző ételre specifikus IgG antitestet mutat ki kevesebb, mint 40 perc alatt. 

A terápia: elhagyni ami pozitív jelet adott, valamint rendezni az emésztési folyamatot.
A hazai és a nemzetközi gyakorlat egyaránt azt mutatja, hogy a Fooddetective teszt alapján összeállított diéta elkezdésétől számított 2-3 héten belül a tünetek fokozatosan enyhülnek, esetenként eltűnnek. Amennyiben ennyi idő alatt semmilyen pozitív változás nem történik, akkor a tüneteket nem a táplálkozásból elhagyott étel, vagy ételek okozták.

 

További teendők

A teszt alapján előírt diéta betartásával és az alapbetegség (bélirritáció) kezelésével jó esély van arra, hogy a betegek életminősége tartósan és jelentősen javulni fog. A diéta hibák megelőzéséhez érdemes dietetikus szakember segítségét kérni.

Ha többet akar megtudni az ételintoleranciáról, keresse fel webkonferenciánkat minden kedden este 18.30-20.00 óra között a
www hatvaniegeszsegkozpont.hu webcímen.
Dr. Hatvani Szabolcs

blog_kep_nagy.jpg

Food-Detective partnerei:

G1 labor
Dr. Széll András ügyvezető igazgató 
1036 Budapest, Lajos u. 74-76. I.em
Telefon: +36 30 626 4130

Dr. Balaicza Erika, belgyógyász főorvos, természetgyógyász, homeopata
www.balaicza.hu

Dr. Büki György, gyermek neurológus
1066 Budapest, Teréz krt. 24
Telefon: +36 70 454 5502

Tordai Szilvia, dietetikus
www.dietoterapia.hu
Telefon: +36 30 825 90 69

 Forrás: https://www.egeszseg-portal.hu/egeszsegugyi-tudasta

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 5
Heti: 34
Havi: 287
Össz.: 116 606

Látogatottság növelés
Oldal: Ételintolerancia vizsgálata és kezelése
AZ ÉTELINTOLERANCIA KIALAKULÁSÁNAK OKAI - © 2008 - 2024 - etelintolerancia.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »